Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Jak znaleźć przyjaciela?

Avatar placeholder
27.06.2024 17:12
Szukanie przyjaciela nie jest zadaniem do wykonania, ale najczęściej spontaniczną okolicznością.
Szukanie przyjaciela nie jest zadaniem do wykonania, ale najczęściej spontaniczną okolicznością. (Adobe Stock)

Prawdziwa przyjaźń jest wartością bezcenną. Przyjaciel od serca wystarcza za grupę kilkudziesięciu znajomych. To on doradza, pomaga i wspiera, niekiedy irytuje i złości, ale częściej rozbawia i daje zadowolenie. Poczucie posiadania obok siebie osoby, która z równym zaangażowaniem spędza z nami czas i tak samo przeżywa stresujące sytuacje, sprawia, że jest nam w życiu po prostu lżej. Gorzej, jeśli nie posiadamy przyjaciela, a nie potrafimy otworzyć się na nowe znajomości. Jaki jest dobry przyjaciel? Jak znaleźć przyjaciela?

spis treści

1. Gdzie znaleźć przyjaciela?

Szukanie przyjaciela nie jest zadaniem do wykonania, ale najczęściej spontaniczną okolicznością. Z badań wielu socjologów wynika, że prawdziwa przyjaźń w 64% nawiązuje się w wieku dziecięcym i nastoletnim. Wspólne zainteresowania są w tym wieku jednym z podstawowych czynników, wpływających na zawarcie między ludźmi pewnego porozumienia, które z czasem przeradza się w sympatię i trwałą przyjaźń.

Wszyscy ludzie potrzebują towarzystwa, właśnie dlatego nastolatki piszą SMS-y przy obiedzie, a osoby, które jeszcze rok temu rzadko korzystały z komputera, teraz chętnie wchodzą na portale społecznościowe. Aby być szczęśliwym i pozostać przy zdrowych zmysłach, należy mieć przynajmniej kilkoro dobrych przyjaciół.

Istnieją pewne czynniki, które ułatwiają zdobycie przyjaciela na zawsze. I tu bardzo ważna jest rola rodziców. Niebywale istotne jest również życie w zgodzie z samym sobą, ponieważ akceptacja siebie i wyrozumiałość jest kluczowa w utrzymywaniu relacji z innymi ludźmi.

2. Jak być dobrym przyjacielem?

Opanowania sztuki bycia dobrym przyjacielem i znalezienia przyjaciela powinni uczyć nas rodzice już w wieku dziecięcym. Dziecko od 6. roku życia powoli zaczyna zawiązywać silne więzi emocjonalne z kolegami. Sześciolatek rozumie uczucia innych i potrafi współczuć, nabywa umiejętność empatii.

Dziecko uważnie obserwuje ludzi i łączące ich relacje, dlatego w obowiązku rodziców jest dawanie mu dobrych wzorców do naśladowania, przede wszystkim pokazywanie, jak należy odnosić się do siebie nawzajem, rozwiązywać spory i wspólnie przeżywać radości. Życzliwe stosunki w rodzinie mogą stać się dla dziecka fundamentem do budowy jego własnych przyjaźni.

Najlepszą sytuacją dla dziecka w kreowaniu wizerunku przyjaciela od serca jest ta, kiedy rodzice posiadają przyjaciół i potrafią utrzymać te przyjaźnie. Przyjaciel staje się wtedy elementem życia, bez którego dziecko nie wyobraża sobie normalnych stosunków międzyludzkich.

Dlatego łatwiej otwiera się na zawieranie nowych znajomości i istnieje szansa, że szybciej trafi na osobę, która okaże się na tyle godna zaufania, że będzie chciał dzielić z nią więcej czasu. A to z czasem zmieni się w prawdziwą przyjaźń. W przypadku, kiedy rodzice nie mają przyjaciół (z różnych względów), rolą rodziców jest wytłumaczenie dziecku istoty przyjaźni w życiu człowieka i jak ważne jest posiadanie przyjaciela od serca.

Najczęstszym błędem popełnianym przez rodziców jest wpływanie na dziecko przy wyborze kolegów, koleżanek. Wydawanie negatywnych opinii o kolegach, odradzanie znajomości z nieodpowiednimi dziećmi, zakazywanie zabaw z innymi nie pomagają dziecku w zawieraniu przyjaźni.

Rodzice podważają wybór dziecka, powodując, że dziecko staje się niepewne siebie i zamyka się na wszystkich ludzi. Może zdarzyć się też tak, że zabranianie „kolegowania się” z konkretnymi osobami powoduje u dziecka wzrost zainteresowania nimi, a nawet chęć naśladowania. Obie sytuacje są niedobre w prawidłowym rozwoju dziecka.

Rodzic musi wiedzieć, że dziecko wybiera przyjaciela dla siebie, a nie dla rodziców. Rodzic nie zna kolegów tak dobrze jak dziecko i nie wie, co zadecydowało o wyborze ich na prawdziwych przyjaciół. Najlepszym rozwiązaniem jest obserwowanie i subtelne kontrolowanie przyjaźni dziecka.

Należy stwarzać okazje, by mieć możliwość poznania przyjaciela naszego dziecka i weryfikacji naszych spostrzeżeń z rzeczywistością, np. można zaprosić kolegę do domu i zaangażować się we wspólną zabawę. Okaże się wówczas, czy nasze wątpliwości co do tej znajomości są słuszne, czy nie.

3. Cechy dobrego przyjaciela

Wykreowanie obrazu prawdziwego przyjaciela leży po stronie rodziców oraz opiekunów przedszkolnych i szkolnych. Doskonałym sposobem na to jest po prostu wspólne czytanie książek, oglądanie filmów i omawianie zachowań postaci. Wspólne omawianie cech charakteru, wypowiadanie się dziecka na temat osobowości kolegów, jego decydowanie, co jest dobre, a co złe, uczenie asertywności – to rozwiązania na kształtowanie u dziecka prawidłowego wizerunku przyjaciela od serca.

To rodzice wskazują dziecku pozytywne cechy prawdziwego przyjaciela. Tego, jaki jest dobry przyjaciel, dziecko musi dowiedzieć się od nas. Rozmowy z dzieckiem pomagają budować własną hierarchię wartości, której będzie trzymał się nasz potomek podczas szukania przyjaciela.

4. 9 sposobów na poznanie nowych przyjaciół

Oto 9 sposobów, dzięki którym poznanie nowych przyjaciół stanie się prostsze.

4.1. Kupno psa

Kupno psa może istotnie zmienić twoje życie! Nie chodzi o to, aby pies dotrzymywał nam towarzystwa i zastępował "ludzkiego przyjaciela", chociaż często słyszy się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Chodzi o to, że psy to magnes na ludzi, przeważnie tych miłych.

To prawie pewne, że wychodząc z psem na spacer, poznasz innych ludzi, często również właścicieli sympatycznych pupili. Dzięki czworonogowi nauczysz się również odpowiedzialności, miłości, zrozumiesz, jak ważna jest opieka nad drugą osobą (lub wcześniej wspomianym psem). Jesteśmy pewni, że dzięki takiemu działaniu zyskasz naprawdę wiele.

4.2. Bycie członkiem klubu czytelniczego lub dyskusyjnego

Bycie członkiem klubu czytelniczego lub dyskusyjnego rozwinie nie tylko twoje horyzonty intelektualne, ale sprawi również, że poznasz nowe osoby. W klubach czytelniczych i dyskusyjnych odbywają się cykliczne spotkania z pasjonatami różnorodnej tematyki. Są one zazwyczaj bezpłatne i zapewniają uczestnikom mnóstwo atrakcji.

4.3. Uczestniczenie w zajęciach językowych lub tanecznych

Uczestniczenie w zajęciach językowych lub tanecznych to kolejny sposób na poznanie nowych przyjaciół. W zależności od twoich zainteresowań możesz zapisać się na zajęcia z języka hiszpańskiego lub włoskiego, czy też skorzystać z zajęć szkoły wieczorowej. Możesz również zapisać się na taniec nowoczesny, bachatę solo, pole dance, czy taniec latino. Uczęszczanie na zajęcia, które związane są z twoimi zainteresowaniami sprawi, że poznasz ludzi w podobnym wieku z podobnym hobby.

4.4. Wolontariat

Wolontariat to nic innego jak dobrowolne i bezpłatne angażowanie się w projekty organizacji pozarządowych. Działalność w wolontariacie umożliwia zyskanie cennego doświadczenia zawodowego, a także poznanie nowych osób i przyjaciół.

Jest mnóstwo organizacji, które potrzebują pomocy. Będąc wolontariuszem pomagasz nie tylko innym, ale również sobie, gdyż pomoże ci to poznać nowe osoby.

4.5. Grupa wsparcia

Grupy wsparcia to nie tylko AA. Przejrzyj dostępne grupy wsparcia w twojej okolicy, a może się okazać, że jest coś, co cię zainteresuje i znajdziesz osoby, które są w podobnej sytuacji życiowej.

4.6. Podróżowanie do pracy z innymi osobami

Podróżowanie do pracy czy szkoły środkami transportu publicznego to kolejna możliwość na poznanie nowych osób. W trakcie jazdy można nie tylko czytać książki, ale również zawiązywać nowe znajomości czy przyjaźnie. Półgodzinna jazda tramwajem czy autobusem to idealny moment na wymianę kilku zdań na temat pogody lub najnowszego serialu Netflixa. Wiele młodych osób poznaje najlepszych przyjaciół, ponieważ razem jeżdżą do szkoły, uczęszczają na te same zajęcia lub są z tej samej okolicy.

4.7. Konto na portalu społecznościowym

Konto na portalu społecznościowym pozwoli ci nawiązać nowe znajomości lub... odnowić stare. Warto napisać do osób, z którymi miałeś do czynienia w przeszłości. Może się okazać, że dawno niewidziany znajomy ma ci sporo do opowiedzenia. Posiadanie konta społecznościowego, np. Facebooka, pozwoli odnaleźć starych znajomych ze szkoły, studiów, byłej pracy lub miejsca zamieszkania. Nie zastanawiaj się ani chwili. Stare znajomości są warte odświeżenia.

4.8. Rozmowa z nieznajomymi

Ta metoda może wiązać się z tym, że wiele razy twoje starania zostaną odrzucone, co może nieco zaboleć, ale możliwe też jest znalezienie dobrych przyjaciół. Życie codzienne pełne jest potencjalnych początków wielkich przyjaźni: poczekalnie, pociągi, samoloty, kawiarnie czy grupy wsparcia.

5. Przyjaźń i antyprzyjaźń

Brak solidnych wzorców do naśladowania skutkuje tym, że dziecko może źle rozumieć i błędnie wartościować słowo „przyjaźń”. To może prowadzić do toksycznych relacji z kolegami, ewentualnie koledzy mogą wywierać negatywny wpływ na dziecko.

Należy w takim przypadku zadbać o wzmocnienie dziecka, by potrafiło skutecznie przeciwstawiać się nieprawidłowym zachowaniom. Budować jego asertywność i pewność siebie, bo może to nie kolega ma zły wpływ na dziecko, a po prostu dziecko jest zbyt uległe, co jest wykorzystywane przez innych. Ważne jest, by nasze dziecko nie przyjmowało postawy bezwolnej i obojętnej wobec takich sytuacji.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze