Powroty po rozwodzie
Rozwód jest przez wiele osób uważany za osobistą porażkę. Związek, który miał trwać do końca życia, nie przetrzymał próby czasu. Wielu rozwodników jest w stanie ułożyć sobie życie na nowo po rozwodzie, nie czując potrzeby kontaktu z byłym partnerem. Jednak są osoby, które po podpisaniu papierów rozwodowych mają wątpliwości, czy rozstanie było dobrym pomysłem. Czy powroty po rozwodzie są możliwe? Okazuje się, że tak, ale powodzenie takich związków zależy od wielu czynników. Kiedy dać drugą szansę partnerowi?
1. Druga szansa dla związku
Jeżeli małżonkowie zdecydowali się na tak poważny krok, jakim jest rozwód, musiały wystąpić problemy w małżeństwie, których nie byli w stanie rozwiązać. Szanse na udany ponowny związek zależą w dużej mierze właśnie od trudności, jakie były udziałem pary. Problemy w związku są sobie nierówne. Nad niektórymi można popracować. Brak komunikacji lub utrata fizycznego zainteresowania małżonkiem to problemy, które można rozwiązać, na przykład za pomocą terapii małżeńskiej. Jeżeli jednak w czasie trwania małżeństwa małżonkowie zdradzali się nawzajem lub w ich domu obecna była przemoc, warto zastanowić się, czy powrót po rozwodzie jest dobrym pomysłem. Takie problemy działają bowiem destrukcyjnie na partnerów. Jakie inne czynniki determinują szanse na udany związek z eks?
- Długość trwania małżeństwa – im dłuższy związek, tym trudniej rozstać się na zawsze.
- Dzieci – wiele osób próbuje ułożyć sobie życie na nowo z byłym małżonkiem między innymi dlatego, że chcą zapewnić potomstwu pełny dom. Dzieci stanowią element scalający rodzinę.
2. Terapia dla par
Może się okazać, że eks-małżonkowie będą potrzebowali pomocy specjalisty, by na nowo poczuć się rodziną. Partnerzy po przejściach mają zwykle w pamięci trudne chwile i patrzą na siebie poprzez pryzmat rozwodu. W takim przypadku warto dać sobie trochę czasu. Kiedy emocje opadną, eks-małżonkowie mogą z dystansem spojrzeć w przeszłość i zacząć wszystko od nowa. Co powinna zrobić osoba, która po rozwodzie odkryła, że chce wrócić do byłego partnera?
- Warto nawiązywać kontakt. Mogą to być telefony, SMS-y, e-maile, a także spotkania. Jeśli druga strona nie wykazuje chęci podtrzymywania znajomości, nie należy naciskać. Być może za jakiś czas emocje opadną, ale jeżeli tak się nie stanie, nie warto za wszelką cenę upierać się przy swoim. Niestety, nie sposób zmusić nikogo do miłości i należy się z tym pogodzić.
- Jeśli kontakt między byłymi małżonkami jest dobry, warto rozmawiać o sprawach, które były punktem zapalnym w czasie trwania związku. Wielu osobom jest znacznie łatwiej otworzyć się przed eks-małżonkiem niż przed aktualnym partnerem.
- Przed podjęciem decyzji o powrocie warto dobrze przemyśleć ten krok. Należy zachować ostrożność i mieć w pamięci historię swojego związku, by nie popełniać tych samych błędów.
- Istotne jest, aby podchodzić do nowego-starego związku ze świeżym spojrzeniem. Jeśli tym razem małżeństwo ma funkcjonować dłużej, należy starać się być lepszym partnerem.
Rozwód jest dla wielu osób punktem zwrotnym w życiu. Niektórzy chcą zupełnie odciąć się od przeszłości, inni po pewnym czasie odkrywają, że nie potrafią i nie chcą żyć bez swojego eks-małżonka. Aby taki związek miał szanse powodzenia, partnerzy powinni omówić swoje dawne problemy i zacząć od nowa, mając jednak w pamięci to, jakich błędów unikać.