Samotność na emigracji
Samotność człowieka, który wyjechał ze swojego rodzinnego kraju za granicę, może być niezwykle dotkliwa. Jest tym większa, im mniej kontaktu człowiek ma z własną kulturą, językiem i rodakami. Niekiedy jest na tyle duża, że skłania do powrotu do kraju ojczystego. Jest to jedyne wyjście w sytuacji, gdy człowiek na emigracji nie może normalnie funkcjonować z powodu tęsknoty za domem. Istnieją jednak sposoby radzenia sobie z samotnością, które umożliwią wytrzymanie w obcym kraju do końca pobytu, a nawet asymilację. Jak sobie radzić z samotnością na emigracji? Jak sobie radzić z tęsknotą za bliskimi?
1. Przyczyny emigracji
W przeszłości ludzie emigrowali z wielu powodów. Historia pokazuje przykłady emigracji ze względu na prześladowania religijne lub polityczne. Niektórzy emigrowali, aby uciec od wojny, a byli też tacy, którzy wyjeżdżali, gdyż sytuacja polityczna w ich kraju stała w sprzeczności z ich przekonaniami.
Obecnie najpowszechniejsza jest emigracja zarobkowa. Poszukiwanie pracy i lepszych warunków życia jest główną przyczyną emigracji Polaków. Coraz częściej zdarzają się również wyjazdy za granicę w celu zdobycia lepszego wykształcenia.
Większość Polaków wyjeżdża na jakiś czas, zarabia pieniądze i wraca do kraju. Wielu naszych rodaków postanawia jednak osiedlić się za granicą na stałe. Skłania ich do tego dobra praca, wysokie zarobki, wysoki standard życia i dobre warunki dla rozwoju dzieci. Ludzie ci z czasem sprowadzają za granicę swoje rodziny, dzięki czemu w wielu krajach tworzą się większe lub mniejsze społeczności Polaków na emigracji.
2. Skutki emigracji
Życie na emigracji nie jest łatwe. Człowiek musi pokonać wiele barier, a jedną z nich jest bariera językowa, która znacznie utrudnia wiele codziennych czynności wymagających kontaktu z innymi ludźmi. Osoba, która nie może porozmawiać w swoim ojczystym języku, nie jest w stanie zawiązać więzi z innymi, postrzega otoczenie jako obce, a przez to być może również wrogie. Bardzo często czuje się samotna i opuszczona.
Samotność i poczucie odizolowania od otoczenia sprawiają, że człowiek tym bardziej zamyka się na innych i stopniowo popada w depresję. Depresja na emigracji to bardzo częste zjawisko, szczególnie w przypadku osób, które nie mają w swoim otoczeniu bliskich i przyjaciół, a którzy dodatkowo mają problem z nauką języka. Ludziom takim brakuje wsparcia i bliskości drugiego człowieka.
3. Jak radzić sobie z samotnością na emigracji?
Najlepszym sposobem na samotność jest towarzystwo. Łatwiej przetrwa się na obczyźnie, jeśli nawiąże się kontakt z innymi ludźmi. Polacy za granicą z pewnością szybko spotkają mieszkających tam rodaków. Można ich poszukać przez Internet i różnego rodzaju organizacje zrzeszające mniejszości narodowe. Warto chodzić na spotkania i wydarzenia kulturalne, organizowane przez tego typu organizacje. Dzięki nim można znaleźć restauracje oferujące polską kuchnię, sklepy z polską żywnością, księgarnie z polskimi książkami, kościoły z mszami w języku polskim. Wszystko to sprawia, że nawet za granicą możemy czuć się jak w domu.
Samotność ludzi, którzy wyjechali za granicę w celach zarobkowych, łatwiej jest znieść, jeśli ma się stały kontakt z bliskimi i przyjaciółmi w Polsce. Obecnie łatwiej to osiągnąć, dzięki telefonom komórkowym i Internetowi. Najnowsze technologie pozwalają na tanie rozmowy twarzą w twarz z ukochanymi ludźmi, co znacznie podnosi na duchu człowieka na emigracji.