Trwa ładowanie...

Seksuolog – czym się zajmuje i kiedy pomaga?

Avatar placeholder
19.06.2024 14:18
Seksuolog to specjalista z dziedziny seksuologii i życia płciowego człowieka.
Seksuolog to specjalista z dziedziny seksuologii i życia płciowego człowieka. (Adobe Stock)

Seksuolog to specjalista z dziedziny seksuologii, która rozpatruje życie płciowe człowieka zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. W centrum jego zainteresowania znajduje się szeroko rozumiana seksualna sfera życia człowieka. Co leczy seksuolog? Kto i kiedy powinien poprosić o pomoc? Czy seksuolog to lekarz?

spis treści

1. Kto to seksuolog?

Seksuolog to psycholog lub lekarz posiadający specjalistyczną wiedzę z zakresu seksuologii, interdyscyplinarnej dziedziny wiedzy, która zajmuje się płciowym życiem człowieka zarówno w sferze ciała, jak i psychiki.

Kompetencje i doświadczenie zawodowe pozwalają mu zajmować się sferą seksualności kobiet i mężczyzn, nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci i nastolatków. Seksualność człowieka kształtuje się bowiem od dnia narodzin.

Lekarz seksuolog a psycholog seksuolog

Zobacz film: "Nie bój się seksuologa"

Lekarz seksuolog różni się od psychologa seksuologa. Seksuolog lekarz posiada tytuł lekarza medycyny i specjalizację II stopnia z dziedziny chorób wewnętrznych, neurologii, ginekologii i położnictwa, psychiatrii, którą uzupełnił o specjalizację z seksuologii.

Psycholog seksuolog nie jest lekarzem. Posiada tytuł magistra psychologii, a jego wykształcenie w zakresie seksuologii potwierdza certyfikat Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.

Psycholog seksuolog nie ma prawa dotykać pacjenta czy przeprowadzić badania narządów płciowych. Lekarz seksuolog nie wykonuje testów psychologicznych.

2. Czym zajmuje się seksuolog?

Seksuolog podejmuje kwestie dotyczące nie tylko zagadnień związanych ze sferą życia intymnego, ale również w zakresie funkcjonowania stref intymnych. W czym pomaga seksuolog?

Działanie seksuologa obejmuje poradnictwo seksuologiczne i terapię dla par. Zajmuje się problemy z wzajemną satysfakcją seksualną czy niedopasowaniem seksualnym, jak i niepowodzeniami prokreacyjnymi (w ramach terapii wspomagającej leczenie niepłodności.

Mężczyźni mogą się zwrócić do seksuologa z takimi problemami jak:

  • zaburzenia erekcji (erekcja niepełna, zanikająca, brak erekcji),
  • zaburzenia wytrysku (wytrysk przedwczesny, opóźniony, brak wytrysku),
  • brak satysfakcji seksualnej z partnerką,
  • obniżony popęd seksualny,
  • uzależnienie od seksu (seksoholizm).

Kobiety u seksuologa mogą szukać pomocy w zakresie takich niedyspozycji jak:

  • brak orgazmu (anorgazmia) lub trudności w jego osiągnięciu,
  • bolesne stosunki płciowe (dyspaurenia),
  • niemożność odbycia stosunku płciowego (pochwica),
  • zaburzenia popędu seksualnego, oziębłość seksualna.

Seksuolog wspiera także osoby wykorzystywane seksualne w dzieciństwie i wieku nastoletnim. Seksuolog pomaga także rodzicom, którzy chcą wspierać rozwój seksualny dziecka w różnych fazach rozwoju, a i nie wiedzą, jak sobie radzić z kwestią masturbacji dziecięcej czy poszukiwania tożsamości seksualnej.

Stawia również diagnozę i prowadzi terapię związaną z wykorzystaniem seksualnym małoletnich. Specjalista wspiera także osoby młode i niedoświadczone w sferze seksu: udziela im wsparcia przed pierwszym stosunkiem, informuje o sposobach zabezpieczania się przed ciążą oraz daje instrukcje w zakresie higieny intymnej.

Specjalista służy wsparciem dla osób, które cierpią z powodu zaburzeń funkcji seksualnych, ale i problemów dotyczących płci. Pomaga mierzyć się z:

  • trudnościami z określeniem orientacji seksualnej, problemami z tożsamością płciową (transseksualizm),
  • brakiem akceptacji orientacji seksualnej przez siebie, bliskich czy środowisko.

3. Seksuolog - wizyta

Jak wygląda wizyta u seksuologa? Czas jej trwania wynosi 50 – 60 minut. Pierwsze spotkanie zwykle polega na zebraniu wywiadu. Kluczowe są takie informacje jak doświadczenia i problemy dotyczące życia erotycznego, ogólny stan zdrowia, a także przebyte choroby i urazy.

Konsultacje mogą być zarówno indywidualne, jak i z partnerem. Podczas spotkania seksuolog rozmawia z pacjentem, zgłębiając nurtujący go problem. To także czas na pytania do seksuologa, zadaniem którego jest rozpoznanie ciążącej pacjentowi kwestii i udzielenie pomocy.

Konsultacje seksuologiczne, w zależności od natury problemu, mogą być jednorazowe lub być rozłożone na określoną ilość sesji. Seksuolog może zadawać ćwiczenia do wykonania w domu z partnerem lub indywidualnie.

Czasem niezbędna jest psychoterapia lub wsparcie lekarza innych specjalizacji, na przykład psychiatry, ginekologa, neurologa czy urologa.

Ile kosztuje wizyta u seksuologa? Ze wsparcia seksuologa można skorzystać zarówno w ramach wizyty refundowanej przez NFZ, jak i prywatnej. Cena wizyty u lekarza-seksuologa czy psychologa-seksuologa zamyka się zwykle w przedziale 150-250 zł. Na wysokość stawki wpływa wiele czynników (miejsce pracy specjalisty, jego doświadczenie i renoma).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze