31 sposobów na poprawę koncentracji bez kawy
Dużo materiału do zapamiętania przed egzaminem – kawa, długa droga samochodem – kawa, ważne wystąpienie w pracy – kawa. Mała czarna to najpopularniejszy sposób na poprawę koncentracji i zwalczenie senności. Czy to dobrze? I tak, i nie. Kofeina obecna w kawie rzeczywiście może nas pobudzić, jednak przyczynia się także do występowania chorób serca, zwiększa drażliwość. Poza tym niektórzy nie lubią smaku małej czarnej. Dlatego zamiast kawy polecamy... 31 innych sposobów na koncentrację.
1. Właściwa dieta na koncentrację
Poprawa koncentracji to również odpowiednie odżywianie. Dobra pamięć i koncentracja wymaga przestrzegania kilku zasad. Codzienna dieta powinna być bogata w:
- witaminy A, E i C
- witaminy z grupy B
- kwas foliowy
- makroelementy
Do wzrostu koncentracji przyczynia się dieta bogata w białko, zielone warzywa i produkty pełnoziarniste. Pamiętaj również, że zawarta w kawie kofeina obniża poziom koncentracji. Warto również zastąpić herbatę i napoje gazowane dużą ilością wody mineralnej.
1. Nie zapominaj o śniadaniu
Odczuwasz czasem pokusę, by nie jeść śniadań? Postaraj się jej nie ulegać. Pierwszy posiłek dnia doskonale wpływa na pamięć krótkotrwałą i koncentrację. Systematyczne jedzenie pełnowartościowych śniadań to gwarancja osiągnięcia lepszych wyników w nauce. Pamiętajmy jednak, by rano na talerzu nie zabrakło nabiału, produktów pełnoziarnistych oraz owoców. Unikajmy zaś pokarmów wysokokalorycznych. Podczas jedzenia zachowajmy umiar, ponieważ przejadanie się pogarsza koncentrację.
2. Kwasy omega-3
Ryby to najlepsze źródło kwasów omega-3, a związki te bardzo dobrze wpływają na pracę mózgu. Zmniejszają ryzyko demencji, przyśpieszają powrót do zdrowia po przebytym udarze mózgu, pozwalają na dłużej zachować świeżość umysłu. Oprócz tego wpływają korzystnie na pamięć. Aby cieszyć się jak najdłużej zdrowiem mózgu, poleca się spożywanie dwóch porcji ryb w tygodniu.
3. Gorzka czekolada
A teraz coś dla łasuchów. Spożywanie gorzkiej czekolady ma bardzo korzystny wpływ na koncentrację. Związki zawarte w tym produkcie, np. pirazyna, usprawniają myślenie, skracają czas reakcji. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić, kilka kostek czekolady wystarczy, żeby skuteczniej uczyć się i pracować.
4. Zachowaj umiar
Bardzo istotny wpływ na naszą koncentrację ma sposób odżywiania i nie chodzi tu wyłącznie o jakość, ale również o ilość. Zarówno przejadanie się, jak i niedojadanie pogarsza zdolność uczenia się. Niestety, niektórym ciężko jest określić, w którym momencie powinni przestać jeść. Receptą na ten problem jest wolne przeżuwanie, ponieważ nasz mózg dopiero po kilku minutach wysyła sygnały, że jesteśmy najedzeni.
6. Życiodajna woda
Jeśli chcemy być efektywni w pracy czy w szkole, nie zapominajmy o nawodnieniu. Czasem w ciągu dnia czujemy się osłabieni, boli nas głowa i wtedy sięgamy po małą czarną. Niepotrzebnie. Dolegliwości te mogą świadczyć o tym, że naszemu organizmowi brakuje wody. Zamiast filiżanki kawy, wypijmy szklankę niegazowanej wody mineralnej, a niemal od razu poczujemy różnicę.
7.Graj w zielone
Jeśli masz ochotę na wypicie czegoś ciepłego, to zamiast kawy, wybierz zieloną herbatę. Napój ten poprawia pamięć i koncentrację, a oprócz tego wspomaga metabolizm, obniża poziom złego cholesterolu, zapobiega chorobom oczu.
2. Zdrowy tryb życia pomaga się skupić
8. Sen dobry na wszystko
Chcesz, aby twój mózg funkcjonował bez zarzutu? Śpij i nie miej wyrzutów sumienia. Po kilku niedospanych nocach możemy nawet doświadczać krótkotrwałych zaników świadomości. Ponadto znacznie obniża się nasza odporność, co może grozić chorobami, a – jak wiemy – wtedy nie jesteśmy w stanie się skoncentrować nawet na najprostszych czynnościach.
Sen wpływa na wzmocnienie połączeń między komórkami nerwowymi, dlatego znacznie lepiej jest nam się skupić po zdrowo przespanej nocy. Dobrym pomysłem jest też drzemka w ciągu dnia – już 20 minut snu wystarczy, by poprawić pamięć oraz koncentrację i z nowymi siłami wrócić do swoich zadań.
9. Ćwiczenia fizyczne
Aktywność fizyczna poprawia nie tylko kondycję ciała, ale również umysłu. Wystarczy przed ważnym zadaniem wykonać kilka prostych ćwiczeń, np. aerobowych bądź siłowych, a znacznie łatwiej będzie nam się skupić.
10. Alkohol to twój wróg
Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że picie alkoholu nawet dzień przed jakimś ważnym zadaniem to zły pomysł. Organizm będzie zmęczony, a nasza energia zostanie wykorzystana do jego odtruwania.
11. Zapomnij o używkach
Nie tylko alkohol jest naszym wrogiem. Inne substancje, np. kawa, mocna herbata, wypłukują z organizmu wiele ważnych składników, bez których niemożliwa jest prawidłowa praca mózgu, np. magnez.
12. Świeże powietrze to świeży umysł
Nie zapomnijmy o tym, by w trakcie pracy umysłowej zapewnić sobie dopływ świeżego powietrza. Przebywając w dusznym pomieszczeniu, znacznie gorzej nam się myśli. Dlatego warto pracować przy otwartym oknie, a jeśli jest zbyt zimno, otwórzmy okno chociaż na kilkanaście minut.
3. Witaminy i minerały na koncentrację
Suplementy diety na pamięć i koncentrację są dobre, ale w przypadku, gdy nie mamy możliwości naturalnego przyswojenia zawartych w nich składników odżywczych. Pamiętajmy, by przed spożyciem tabletek czy kapsułek skonsultować się z lekarzem.
13. Zadbaj o odpowiednią ilość żelaza
Żelazo to pierwiastek, który uczestniczy w transporcie tlenu do komórek mózgowych. Jego niedobór oznacza problemy z koncentracją. Dlatego jeśli chcemy działać efektywniej, wzbogaćmy swoją dietę o produkty bogate w żelazo, np. orzechy, czerwone mięso, rośliny strączkowe, podroby.
14. Spożywaj produkty z witaminami z grupy B
Obecność witaminy z grupy B ma korzystny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Przede wszystkim witamina B12 wspiera pamięć i koncentrację. Jeśli chcemy uzupełnić swoją dietę o te składniki odżywcze, jedzmy produkty drożdżowe, mleko, mięso, sery, ziemniaki.
15. Nie zapomnij o lecytynie
Jeśli chcemy skutecznie poprawić pamięć i koncentrację, powinniśmy spożywać więcej produktów z lecytyną. Można ją znaleźć w kiełkach pszenicy, orzeszkach ziemnych, soi. Lecytyna jest niezbędna do produkcji jednego z neuroprzekaźników – acetylocholiny. Jeśli nasza dieta jest uboga w lecytynę, to jesteśmy ospali, mamy gorszą pamięć i koncentrację.
16. Melisa lekarska
Melisa znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości uspokajających. To jednak nie wszystko. Napar z tej rośliny poprawia samopoczucie, usprawnia metabolizm, wzmacnia pamięć oraz koncentrację. Filiżanka naparu z melisy sprawdzi się idealnie podczas nauki przed ważnym egzaminem – ukoi nerwy, rozjaśni umysł i pozwoli zapamiętać większą ilość informacji.
17. Świetlik lekarski
Kolejną rośliną, która bardzo dobrze wpływa na pamięć i koncentrację, jest świetlik lekarski. Najlepiej przyjmować go w postaci naparu. Łyżeczkę zioła należy zalać szklanką wrzącej wody i zaparzać przez około 5 minut. Taki napój pijemy 2 lub 3 razy dziennie.
18. Więcej potasu
Potas bierze udział w procesie dotlenienia mózgu. Jeśli skuteczna praca umysłowa to dla nas priorytet, nie dopuśćmy do niedoboru potasu w naszym organizmie. Źródłem tego składnika są m.in. pomarańcze, winogrona i banany.
4. Sposoby na zwiększenie produktywności
19. Rób przerwy
Zauważyłeś, że podczas uczenia się twoje myśli czasem gdzieś uciekają, musisz kilka razy przeczytać zdanie, żeby je zrozumieć? To znak, że twój mózg potrzebuje odpoczynku. W takich momentach wstań, przejdź się, podejdź do okna i wdychaj świeże powietrze, wypij szklankę wody. Praca bez żadnych przerw zmniejsza naszą koncentrację, a przez to powoduje obniżenie efektów.
20. Ćwiczenia na koncentrację
Jest ich naprawdę wiele. Są bardzo proste i bez przeszkód można wykonywać je w domowych warunkach. Jakie ćwiczenia mózgu można robić, gdy się uczymy lub pracujemy? Na początek postarajmy się policzyć od 100 do 1. Możemy też wziąć jakiś owoc – skupmy na nim całą swoją uwagę, dokładnie go obejrzyjmy. Następnie zróbmy to samo, ale tylko w myślach.
21. Stawiaj sobie cele
Zanim rozpoczniemy pracę, dobrze jest postawić sobie cele, ale oczywiście powinny być one realne. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam skupić się na działaniu, łatwiej też będzie odrzucić wszelkie pokusy przerwania pracy.
22. Powiedz innym, że pracujesz
Nasi bliscy powinni wiedzieć, że wtedy, gdy pracujemy lub się uczymy, nie powinni nam przeszkadzać. Nic tak nie rozprasza uwagi, jak dzwoniący telefon czy oczekująca wiadomość na Facebooku. Zapewne i tak nie unikniemy takich pokus, dlatego przed pracą po prostu wyłączmy telefon lub wyciszmy dźwięki. Nie otwierajmy żadnych portali społecznościowych. W ten sposób skoncentrujemy się wyłącznie na czekającym nas zadaniu.
23. Porządek jest najważniejszy
Jeśli zasiadamy do bardzo ważnego zadania i zależy nam na tym, by w pełni się na nim skoncentrować, uporządkujmy swoje miejsce pracy. To bardzo ważne. Porządek w naszym najbliższym otoczeniu to porządek w głowie. Przede wszystkim usuńmy z biurka przedmioty, które mogłyby odciągnąć nas od pracy, np. telefon komórkowy.
24. Zrelaksuj się
Jeśli wiemy, że czeka nas dzień pełen intensywnej pracy, nie zapomnijmy znaleźć w nim choć chwili na relaks. Jeśli przyjemność sprawiają nam spacery, to zaznaczmy je sobie w planie dnia. Jeśli jest to gotowanie, przygotujmy sobie coś pysznego. Chodzi o to, by nie myśleć nieustannie o zadaniu, ale chociaż na chwilę skierować uwagę na coś, co nas rzeczywiście odpręża. Pamiętajmy, że stres źle wpływa na zdolność koncentracji.
25. Pomyśl o nagrodzie
Kiedy dopadnie nas spadek koncentracji, pomyślmy o tym, dlaczego tak się staramy. Może czeka nas awans w pracy lub chcemy uniknąć „kampanii wrześniowej”. Pozytywna motywacja ma bardzo dobry wpływ na koncentrację.
26. Zapewnij sobie wszystkie narzędzia pracy
Zdarza się, że podczas pracy czy nauki, okazuje się, że czegoś nam brakuje. Być może wypisał nam się mazak, skończyła się woda, zapomnieliśmy o ważnej książce. To skutecznie rozprasza naszą uwagę. Dlatego postarajmy się wcześniej zadbać o wszystko, co jest nam niezbędne do pracy lub nauki.
27. Tylko jedna czynność
Wielozadaniowość to wróg koncentracji. Aby skutecznie się skupić, nie należy wykonywać kilku czynności jednocześnie. Bądźmy w tym jednym zadaniu całym ciałem i umysłem, a zakończymy je wcześniej i z lepszym efektem, bez konieczności wprowadzania poprawek.
28. Zapisuj myśli
Jeżeli podczas nauki czy pracy wraca do nas myśl, która nas szczególnie zajmuje, zapiszmy ją. Dzięki temu będziemy mogli wrócić do niej po pracy. Walka z myślami jest czasem bardzo frustrująca i zabiera mnóstwo energii, a dzięki zapisaniu mamy pewność, że ważna myśl nam nie ucieknie i będziemy mogli wrócić do niej po zakończonym zadaniu.
29. Nie daj się zanudzić
Nuda może skutecznie zabić naszą koncentrację. Jeśli kilka dni z rzędu robimy to samo, nawet jeśli jest to bardzo ważne, to w pewnym momencie zaczynamy wykonywać czynności mechanicznie. Nie jesteśmy w stanie skupić się na zadaniu. Dlatego w miarę możliwości urozmaicajmy sobie naszą pracę. Zmieniajmy miejsce, kolejność wykonywanych zadań itp. Po prostu nie dajmy się nudzie.
30. Pomyśl, co najbardziej ci przeszkadza
Zastanówmy się, jaki czynnik najbardziej nas dekoncentruje. Być może jest to ulubiona muzyka lub hałas za oknem. Następnie należy podjąć zdecydowane kroki. Postarajmy się wyeliminować te czynniki lub przynajmniej zminimalizować ich szkodliwy wpływ. Zapewne będzie nam trudno, ale po jakimś czasie na pewno się przyzwyczaimy.
Zdolność skupienia się na zadaniu uzależniona jest od wielu czynników, takich jak sposób odżywiania oraz tryb życia. Jeżeli zależy nam na zwiększeniu skuteczności pracy czy nauki, to warto zmienić nieco swoje przyzwyczajenia. Odpowiednia dieta na koncentrację, przygotowanie miejsca pracy, aktywność fizyczna, rozsądny plan działania są w stanie zdziałać cuda.
31. Unikaj przyzwyczajeń
Przyzwyczajenie jest największym wrogiem koncentracji. Jeśli wykonujesz jakąś czynność często, staje się ona dla ciebie powszednia i mniej interesująca, przez co nie przykładasz dużej wagi do tego, jak ją wykonujesz. Robisz to mechanicznie, często myśląc o czymś zupełnie innym. Dlatego, aby osiągnąć maksymalne skupienie uwagi na wykonywanej czynność, staraj się myśleć o niej jak o czymś, co wykonujesz po raz pierwszy i ostatni. Spróbuj wzbudzić w sobie na nowo zainteresowanie tą czynnością.