Jak przestać być samotnym?
Samotność w dzisiejszych czasach jest wbrew pozorom bolączką wielu ludzi. Wydaje się, że obecnie istnieje więcej niż kiedyś możliwości na zawarcie nowych znajomości i poznanie tej wymarzonej „drugiej połowy”. W końcu jest dostęp do Internetu, można komunikować się na chatach i portalach randkowych, wyjść do pubu, klubu czy na dyskotekę, nawiązać kontakty w pracy itd. Największą przeszkodą w pokonaniu samotności jest jednak brak samoakceptacji i obawa przed odtrąceniem. Partnerstwo Jak otworzyć się na kontakty międzyludzkie? Jak pokonać nieśmiałość? Jak zacząć umawiać się na randki?
1. Jak walczyć z samotnością?
Brak akceptacji siebie stwarza największy problem w przełamaniu muru niedostępności i samotności. Często ludzie boją się tego, że gdy pokażą swoje prawdziwe oblicze, zostaną zlekceważeni, niezrozumiani i wyśmiani. Jeśli zastanawiasz się, jak walczyć z samotnością wokół ciebie, najpierw odpowiedz sobie na pytanie, czy masz problem z nawiązywaniem kontaktów interpersonalnych z powodu nieśmiałości i lęku przed odrzuceniem. By móc poznać jakąś osobę i obdarzyć ją uczuciem i szacunkiem, na początku musisz pokochać siebie – razem ze swoimi zaletami i wadami.
Następną przeszkodą w znalezieniu partnera są czasem zbyt wygórowane oczekiwania względem drugiej osoby. To najczęściej kobiety szukają tego jedynego i doskonałego. Wyobrażają sobie, jak ma wyglądać, jak powinien się zachowywać, jaki powinien mieć status materialny itd. W marzeniach nie ma, oczywiście, nic złego. Należy jednak pamiętać, że po ziemi ideały chodzą bardzo rzadko albo wcale. Każdy ma jakieś swoje mocne, ale i słabe strony, które należy zaakceptować i zrozumieć. By przełamać samotność, czasem wystarczy zweryfikować własne wyobrażenia.
Trzecim elementem, który wzmacnia poczucie osamotnienia, jest strach o przyszłość. Lęk o bycie samotnym, bez bliskiej osoby, paradoksalnie uniemożliwia poznanie kogoś ciekawego, z którym warto byłoby stworzyć związek. Jeśli strach przed samotnością nie daje ci spokoju, zastosuj technikę EFT. Technika ta polega na delikatnym opukiwaniu punktów zakończeń meridianów ciała i jest metodą, która równoważy zakłócenia w układzie energetycznym i uwalnia od negatywnych emocji.
2. Jak znaleźć partnera?
W pewnych momentach życia kobiety marzą, aby spotkać na swojej drodze mężczyznę, który będzie odpowiadał ich oczekiwaniom. Jednak nieczęsto zdarza się, że panie wychodzą za mąż za właśnie takich partnerów. Niektóre wolą pozostać samotne, ponieważ nie mogą znaleźć odpowiedniego dla siebie mężczyzny. Czasami decyzja o byciu singlem nie jest do końca świadoma. Niektóre kobiety po prostu nie potrafią zainteresować sobą potencjalnego obiektu swoich uczuć. Czasem wynika to z niskiej samooceny, czasem ze zbytniej pewności siebie lub z obawy przed odrzuceniem (zwłaszcza gdy kobieta została wcześniej zraniona przez mężczyznę).
Panie często są zdania, że będą w pełni szczęśliwe dopiero wtedy, gdy wejdą w związek małżeński. Tymczasem o własny komfort psychiczny i zadowolenie z życia można dbać jeszcze przed snuciem planów o wspólnym domu i rodzinie z drugim człowiekiem. Oczywiście, rodzina jest ważna. Jednak usilne szukanie kandydata na męża czy żonę nie musi wcale prowadzić do przełamania samotności w sobie. Emocjonalne potrzeby można zaspokajać przez nawiązywanie kontaktów z innymi, podróżowanie, odwiedzanie ciekawych miejsc, wychodzenie do klubów, dyskotek, kina, galerii sztuki itd. Nie wiesz, jak poznać kogoś interesującego, kto mógłby stać się twoim przyjacielem czy chociażby dobrym znajomym? Przede wszystkim zacznij wychodzić do ludzi i nie zamykaj się w czterech ścianach, spędzając czas sam na sam z telewizorem.
Daj sobie szansę na szczęście w życiu. Każdy jest niepowtarzalną indywidualnością. Aby odczuć swoją wartość, wcale nie potrzebujesz potwierdzeń z zewnątrz. Decyzja o związku nie może wynikać z obawy przed samotnością, lecz z przekonania, że wspólne życie może być przyjemne i wzbogacające duchowo. Żeby pokonać samotność i nabrać większej pewności siebie, warto popracować nad samodzielnością. Bycie odpowiedzialną za siebie pomaga poznać własną wartość. Wtedy możesz realizować cele, zaspokajać swoje potrzeby i cieszyć się z kontaktu z innymi ludźmi.
3. Jak zainteresować sobą mężczyznę?
Kobiety, poszukując partnera, powinny realnie spojrzeć na rzeczywistość. Jakie panie najczęściej podbijają serca mężczyzn? Te, które postrzegane są przez nich za atrakcyjne, niezwykłe, warte zdobywania. Gdy osamotnienie daje ci się we znaki i nie chcesz już dłużej być sama, zadaj sobie pytanie, czego oczekujesz od mężczyzny i jakim typem kobiety jesteś. Zastanów się również, czego od kobiety oczekują mężczyźni. Nie ograniczaj się do fizyczności, choć, oczywiście, wygląd ma dla panów niemałe znaczenie. Szanse na zainteresowanie sobą mają jednak przede wszystkim te kobiety, które są dla mężczyzn dostępne w sensie psychicznym – spontaniczne, wesołe, uśmiechnięte, radujące się życiem, pewne siebie, zadowolone z kontaktów z ludźmi. Takie panie zachowują się, jakby odniosły sukces i zwykle osiągają go, także na polu osobistym.
Jak przyciągnąć uwagę mężczyzny? Nie musisz biernie czekać na jego zainteresowanie twoją osobą, możesz go sprowokować do kontaktu. Często decydujące jest pierwsze wrażenie. Pożądana jest pewność siebie, niewskazane natomiast – przybieranie pozycji osoby przegranej i stłamszonej. Warto też okazywać dowody sympatii. Takie zachowanie pozbawia mężczyznę oporów przed nawiązaniem znajomości. Mężczyźni bowiem też często są nieśmiali i boją się podejmować ryzyko. Dopiero gdy zauważą, że mają szansę, mobilizują się do działania.
Panowie na ogół nie zwracają uwagi na to, czy kobieta jest ubrana według najnowszych trendów mody. Zdecydowanie wolą umiar, a ich wyobraźnię pobudzają panie podkreślające strojem swoją sylwetkę. Unikać należy jednak wszelkich nienaturalności, np. strojnych kreacji, mocnych ozdób oraz bardzo wysokich obcasów. Za mało atrakcyjne uchodzą też kobiety przesadnie obwieszone biżuterią i mające zbyt ostry makijaż. Mężczyznom dużo bardziej podoba się naturalność i subtelność.
Samotność nie musi być twoim zmartwieniem, jeśli pozbędziesz się obaw o to, że możesz popełnić błąd. Każdy ma prawo do pomyłki. Znajomość z drugą osobą nie musi się zakończyć drogą do ołtarza i wspólnym życiem. Warto jednak przełamywać nieśmiałość i otwierać się na ludzi, by mieć znajomych i przyjaciół, z którymi warto spędzać czas, rozmawiać, dyskutować, kłócić się i bawić.