Małżeństwo a konkubinat
Małżeństwo jest powszechnie akceptowane jako sposób na realizację marzeń, szczęścia i bezpieczeństwa finansowego. Posiadanie dzieci i ich wychowanie powinno przysparzać pozytywnych konsekwencji dla małżeństw, natomiast prowadzone w tej kwestii badania nie do końca to potwierdzają. W naszej kulturze spotyka się także przykłady młodych ludzi, zazwyczaj aktywnie udzielających się w ruchach religijnych, którzy postanawiają czekać na seks aż do ślubu. Tym samym decyzję o wspólnym mieszkaniu także odkładają w czasie. Alternatywą dla związku małżeńskiego są związki nieformalne, a wśród nich konkubinaty. Potocznie określane jako życie na kocią łapę stają się dobrym wyjściem dla rozwodników czy osób, którym „papierek” z kościoła nie jest potrzebny, by tworzyć szczęśliwą rodzinę. Co to jest konkubinat i czym różni się od małżeństwa?
1. Co to jest konkubinat?
Konkubinat to wspólne życie dwojga ludzi mieszkających razem, którzy z różnych powodów nie decydują się na zawarcie związku małżeńskiego. Konkubinat nazywany jest też nieformalnym związkiem dwojga osób. Niektórzy ludzie uważają go za sposób bardziej intymnego współżycia w związku, bez ryzyka rozwodu lub uwięzienia w nieszczęśliwym małżeństwie. Nie zawsze współżycie w konkubinacie prowadzi do małżeństwa. W większości przypadków, wśród konkubentów, którzy się pobierają, szansa na rozwód w rzeczywistości wzrasta. Żadne badania nie potwierdzają, że życie w konkubinacie wnosi pozytywny wkład w stabilność późniejszego związku małżeńskiego.
Biorąc pod uwagę wynikające z małżeństwa korzyści dla dzieci i dorosłych oraz zniechęcające dane o konkubinacie, młodzi ludzie powinni być uświadomieni, że relacje, które chcą zbudować z partnerem, częściej odnoszą sukces w małżeństwie niż związku nieformalnym, które daje poczucie braku zobowiązań. Konkubinat, jak fatamorgana, daje puste obietnice, które znikają. Mimo to większość ludzi ma nadzieję na ich spełnienie. Nikt nigdy nie stwierdził, że życie w nieformalnym związku wnosi pozytywny wkład do stabilności, gdy zdecydujemy się na zalegalizowanie naszego związku.
2. Konkubinat a dziecko
Konkubinat może mieć wpływ na stosunki z rodzicami. W niektórych rodzinach współżycie seksualne nie jest już związane z grzechem, a konkubinat z patologią lub dezaprobatą rodzicielską, ale w wielu przypadkach związek konkubencki jest nadal uważany za niemoralny. Ponadto przejściowy charakter konkubinatu może ograniczyć dostęp dziadków do dzieci ze związków niesakramentalnych. Obecne pokolenie traktuje małżeństwo jako sposób na zaspokojenie pragnienia stabilności, dzięki której w coraz większym stopniu można troszczyć się o dzieci i ich zdolność do osiągania sukcesów w późniejszym dorosłym życiu. Małżeństwo daje nie tylko poczucie stabilizacji, ale także poczucie bezpieczeństwa, wsparcia, bezwarunkowej miłości oraz stanowi gwarant dla uczucia.
W alternatywie, jaką jest konkubinat, stabilność i bezpieczeństwo, w tym także harmonia finansowa po śmierci jednego z rodziców, nie jest tak rozbudowana, jak w przypadku zalegalizowanego związku. Oczywiście, dzisiaj mamy uregulowania prawne, dzięki którym konkubinat nabywa prawa wcześniej zarezerwowane tylko dla małżeństw, ale nadal nie ma szans mieć ich w pełnym stopniu, a ich zastosowanie niesie ze sobą niedogodności związane z rozbudowanymi utrudnieniami biurokratycznymi przy najprostszej sprawie urzędowej. Należy pamiętać, że to rodzice, niezależnie czy żyją w konkubinacie, czy w małżeństwie, są pierwszym i najważniejszym źródłem informacji dla swoich dzieci i oni ukierunkowują późniejszą młodzież do rozpatrywania jednej lub drugiej drogi życiowej jako podstawy sukcesu osobistego oraz rodzinnego.