Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Irena Mielnik - Madej

Monogamia - co to jest, rodzaje i typy monogamii

Monogamia dzieli się na dwa typy: monogamię konsekwentną oraz monogamię seryjną
Monogamia dzieli się na dwa typy: monogamię konsekwentną oraz monogamię seryjną (123rf.com)

Monogamia, oznaczająca bycie w związku małżeńskim tylko z jednym partnerem to najbardziej rozpowszechniona forma relacji na świecie. Jakie są rodzaje i typy monogamii, a także co warto o niej wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest monogamia?

Słowo monogamia pochodzi od dwóch starogreckich słów: monos – jeden oraz gamos – małżeństwo. Stosowana była już w czasach starożytnych, jest najpopularniejszą formą związku małżeńskiego na świecie, zwłaszcza w religii chrześcijańskiej oraz ortodoksyjnych odłamach religijnych, takich jak amisze czy mormoni.

Monogamia ma kilka znaczeń. Kojarzona jest przede wszystkim z małżeństwem, czyli związkiem dwojga ludzi połączonych formalną przysięgą małżeńską. Poprzez formalne zawarcie związku dwoje ludzi jest ze sobą związanych wyłączną relacją prawną, duchową, emocjonalną, społeczną, biologiczną oraz seksualną.

Innym znaczeniem słowa monogamia jest związek dwojga ludzi, którzy nie są w formalnym związku oraz związek tylko z jedną osobą na raz. Za główne przyczyny popularności monogamii uważa się przyczyny religijne i ideowe, przyczyny ekonomiczne, demograficzne, społeczne oraz polityczne.

Zobacz film: "Monogamia czy poligamia"

Przeciwieństwem monogamii jest bigamia, czyli małżeństwo z dwiema osobami naraz oraz poligamia, czyli małżeństwo z wieloma partnerami w tym samym czasie.

10 rzeczy, których nigdy nie powie mężczyzna
10 rzeczy, których nigdy nie powie mężczyzna [10 zdjęć]

Mężczyzna, który nie jest twoim bratem, w naturalnej trosce o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne nie

zobacz galerię

2. Rodzaje i typy monogamii

Monogamia dzieli się na dwa typy: monogamię konsekwentną oraz monogamię seryjną. Monogamia konsekwentna występuje wtedy, gdy relacja dwojga ludzi trwa nierozerwalnie od momentu zawarcia związku aż do śmierci.

Monogamia seryjna, inaczej zwana monogamią sukcesywną, oznacza, że jedna osoba lub obie osoby będące w związku monogamicznym, miały wcześniej innych partnerów, z którymi zerwali relację. Niektórzy uważają, że monogamia seryjna występująca w kulturach jest sposobem na maskowanie poligamii.

Socjolodzy zajmujący się badaniem zagadnienia monogamii, nie tylko ludzi, lecz również innych ssaków oraz ptaków, dzielą monogamię na trzy typy: monogamię społeczną, seksualną oraz genetyczną.

Monogamia społeczna określa związek dwojga ludzi (ssaków lub ptaków), którzy prowadzą relację monogamiczną w sferze seksualnej oraz w sferze pozyskiwania pokarmu i innych potrzeb społecznych, takich jak pieniądze, schronienie czy ubranie.

Monogamia seksualna, inaczej zwana monoseksualnością, oznacza związek dwojga ludzi (ssaków lub ptaków), również tej samej płci, utrzymujących związki seksualne wyłącznie ze sobą. Z kolei monogamia genetyczna występuje wtedy, kiedy dwoje ludzi (ssaków lub ptaków) ma potomstwo wyłącznie pomiędzy sobą.

Kolejnymi rodzajami monogamii są monogamia oraz luźna. Monogamia wyłączna oznacza całkowity zakaz pozamałżeńskich kontaktów seksualnych dla obojga partnerów. Monogamia luźna zezwala na kontakty seksualne z innymi osobami, o ile nie doprowadzą one do rozpadu związku małżeńskiego.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze