Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Przed rozwodem

Avatar placeholder
10.03.2023 11:38
Przed rozwodem
Przed rozwodem (Shutterstock)

Rozwód to niezwykle trudne i traumatyczne wydarzenie dla całej rodziny. Niestety, czasem staje się on najlepszym rozwiązaniem dla toksycznego związku, w którym wspólne przebywanie dwojga osób jest męczące. Aby rozprawa rozwodowa zakończyła się szybko i pomyślnie, można skorzystać nie tylko z pomocy adwokata, ale także z rad profesjonalnego mediatora rodzinnego. Jest on o wiele tańszy niż prawnik, a równie dobrze pomaga rozwiązywać najtrudniejsze problemy. O czym należy pamiętać przed rozwodem? Jak rozwiązać kwestie opieki nad dzieckiem? Co w sprawie podziału majątku, alimentów, widzeń z dziećmi?

spis treści

1. Przyczyny rozwodu

Na ogół przyczyny rozwodu są podobne, choć większość par w sądzie jako powód ustania pożycia podaje niezgodność charakterów, by uniknąć bolesnych pytań i tłumaczeń. W rzeczywistości prawdziwe powody rozwodu, to:

  • alkoholizm jednego z małżonków,
  • zdrada,
  • przemoc w rodzinie,
  • niemożność znalezienia porozumienia w podziale obowiązków domowych,
  • przemoc fizyczna,
  • problemy finansowe.

Coraz większa ilość rozwodów wynika także z faktu, że rozwód przestał być tematem tabu. W dużych miastach spotyka się ze sporym przyzwoleniem społecznym, dlatego ludzie coraz częściej decydują się na niego, a nie na uporczywą walkę o związek. W takim przypadku rozwód wydaje się najłatwiejszym rozwiązaniem.

2. Mediator rodzinny

Zobacz film: "Jak przywrócić pożądanie w związku?"

Wiele osób zadaje sobie pytanie, kim jest mediator rodzinny. Jaka jest jego rola w przeprowadzaniu rozprawy rozwodowej? Otóż mediator rodzinny odpowiada za to, by rozmowy przebiegały w dobrej atmosferze. Jego jednym z głównych zadań jest zorganizowanie spotkań tak, żeby strony mogły podjąć decyzję w dobrym klimacie, bez żadnych nacisków.

Mediator dba o to, by obie strony były pełnoprawnymi partnerami we wspólnym rozwiązywaniu problemów. Pomaga nie tylko w podziale majątku i rozwiązaniu kwestii finansowych, ale także w ustalaniu opieki nad dzieckiem po rozwodzie.

Mediator rodzinny to doskonałe rozwiązanie dla osób, które są ze sobą tak skonfliktowane, że nie mogą prowadzić ze sobą żadnych rozmów. Brak konstruktywnej rozmowy powoduje tylko zaognianie konfliktów i utrudnianie rozprawy rozwodowej.

Nie wszystkie związki małżeńskie są trwałe. Jeśli staje się jasne, że małżeństwo już dłużej nie przetrwa, korzystne jest skorzystanie z pomocy mediatora rodzinnego, dzięki któremu rozprawa rozwodowa przebiega w mniejszym stresie, nie jest tak obciążająca psychicznie i pomaga uniknąć wielu stresów. Korzyści z mediacji przed rozwodem są następujące:

  • ograniczenie kosztów – stawka za godzinę pracy mediatora jest proporcjonalnie o wiele niższa niż za godzinę pracy adwokata;
  • szybsze osiągnięcie porozumienia – mediacja trwa dni lub tygodnie, w sądzie rozprawa rozwodowa ciągnie się miesiącami lub latami;
  • ograniczenie liczby tematów poruszanych na wokandzie – lepiej załatwić nieprzyjemne i bolesne kwestie w obecności mediatora niż na sali sądowej;
  • ograniczenie kosztów emocjonalnych małżonków i dzieci (choć wiadomo, że towarzyszących temu wydarzeniu emocji nie da się zupełnie ominąć).

Mediacja jest szansą na to, by obie strony nie czuły się poszkodowane, a także, by rozwód nie oznaczał dla nich koszmaru i pozwolił im wyjść z niego z twarzą.

3. Prawo do dziecka przed rozwodem

Od 2010 roku to sami rodzice przed rozpoczęciem rozprawy rozwodowej mogą ustalić kwestie tego, jak będzie wyglądała opieka nad dzieckiem. Wcześniej tylko sąd mógł podjąć taką decyzję. Obecnie to rozwodzący się rodzice mogą zadecydować, z którym z rodziców dziecko będzie mieszkało, z którym spędzało weekendy i gdzie będzie się uczyło, jeździło na wakacje itp., a następnie tę propozycję przedstawić sędziemu.

Rozwód jest zjawiskiem coraz powszechniejszym w Polsce. W 2005 roku rozstało się ponad 69,7 tys. małżonków, a liczba ta stale rośnie. Niestety, w wielu wypadkach rozwód jest koniecznością, dlatego należy odpowiednio się do niego przygotować lub wcześniej dokładniej zastanowić nad kwestią samego ślubu. Należy mieć zawsze na uwadze to, iż rozstanie rodziców ma ogromny wpływ na dalszy rozwój ich dzieci.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze