Zbadali osoby regularnie uprawiające seks. Wskazali "efekt ubocznych"
Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Walden w Pensylwanii ujawnia, że aktywność seksualna może mieć istotny wpływ na zdrowie, a szczególnie na długość życia. Okazuje się, że intymne chwile z partnerem wpływają nie tylko na samopoczucie, ale mogą też zmniejszać ryzyko zgonu - i to w zaskakujący sposób.
1. Aktywność seksualna
Wyniki badania wskazują, że szczególnie u kobiet częsta aktywność seksualna przekłada się na istotne korzyści zdrowotne, co naukowcy nazwali "pozytywnym efektem ubocznym" życia intymnego.
W badaniu uczestniczyła spora grupa osób, które odpowiedziały na pytania dotyczące częstotliwości aktywności seksualnej w ciągu ostatniego roku. Wyniki pokazały, że większość ankietowanych - aż 95 proc. - deklarowało, że w ciągu roku miało co najmniej 12 kontaktów seksualnych.
Co ciekawe, 35 proc. uczestników badania uprawiało seks przynajmniej raz w tygodniu. To dane, które pozwoliły badaczom zestawić aktywność seksualną z danymi dotyczącymi długości życia.
Zobacz także: Najgorsza pozycja seksualna. Szczególnie panowie powinni unikać
2. "Pozytywny efekt uboczny"
Analizując dane naukowcy zauważyli, że kobiety o niskiej częstotliwości stosunków intymnych były bardziej narażone na skrócenie życia. W grupie kobiet, które miały kontakt seksualny rzadziej niż raz w tygodniu, ryzyko zgonu w ciągu najbliższych pięciu lat było aż o 70 proc. wyższe w porównaniu do kobiet aktywniejszych seksualnie.
Podobny wniosek dotyczył kobiet cierpiących na depresję - u tych, które regularnie uprawiały seks, wpływ depresji na zdrowie i długość życia okazał się znacznie mniejszy.
Dr Srikanta Banerjee, główny autor badania, podkreśla, że aktywność seksualna u osób cierpiących na depresję działa, jak naturalne wsparcie w walce z negatywnymi skutkami tej choroby, tłumiąc jej szkodliwy wpływ na zdrowie. W szczególności korzystny efekt zauważono u kobiet, co może wynikać z różnic w przebiegu depresji i reakcji na stres pomiędzy płciami.
Badanie wykazało, że korzyści płynące z życia intymnego to nie tylko poprawa nastroju czy obniżenie poziomu stresu, ale także znaczne wsparcie układu odpornościowego, co sprzyja długowieczności.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl