Przemoc werbalna i jej wpływ na rozwój dziecka. Skutki przemocy mogą być odczuwalne przez całe życie
Skutki przemocy psychicznej ofiary mogą odczuwać całe życie. Dzieci, które od najwcześniejszych lat doświadczają przemocy werbalnej, przez resztę życia cierpią bardziej, niż sądzono.
1. Przemoc werbalna - skutki
Wielu rodziców sądzi, że jeśli nie stosują kar fizycznych, to znaczy, że dobrze wychowują swoje dzieci. Nie potrafią jednak powstrzymywać przed złym traktowaniem najbliższych na płaszczyźnie werbalnej.
Nadużycia słowne, a więc wyzwiska, krzyki, ocenianie, etykietowanie, krytyka, agresywne wypowiedzi pod adresem dziecka, mogą skutkować problemami zdrowiem psychicznym przez resztę życia. Przemoc psychiczna wpływa na rozwój człowieka silniej niż dawniej sądzono.
Skutkiem doświadczanej w dzieciństwie werbalnej przemocy może być depresja, a także stany lękowe i zaniżona samoocena.
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Florydzkim wskazują, że ofiary często żyją w nieświadomości. Nie wiedzą, jaka jest przyczyna ich dysfunkcyjnych i autodestrukcyjnych zachowań.
Zgodnie z danymi opublikowanymi w "Science Daily" u osób, które były we wczesnych latach ofiarami psychicznej przemocy, mogą występować objawy depresji i stanów lękowych o 1,6 raza częściej niż u reszty populacji. Są to również osoby dwukrotnie bardziej narażone na zachorowanie na chorobę psychiczną. Autorka badania, Natalie Sachs-Ericsson, zwraca uwagę, że podstawą powinno być edukowanie rodziców w zakresie długoterminowych skutków stosowania przemocy psychicznej względem dzieci.
Wśród zaburzeń wymieniano PTSD, czyli zespół stresu pourazowego, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania, niską samoocenę, trudności z podejmowaniem decyzji.
2. Jak rozpoznać przemoc słowną?
Wiele osób ma problemy z rozpoznaniem granic zachowań normalnych i dysfunkcyjnych. Dotyczy to zarówno relacji rodzic-dziecko, jak i relacji między partnerami w dorosłym życiu.
Jest kilka typowych zachowań, które jednoznacznie można sklasyfikować jako przemocowe. Po pierwsze, osoba stosująca przemoc umniejsza wartość drugiego człowieka, przypisuje mu same porażki, a jednocześnie oczekuje pełnej dyspozycyjności wobec realizacji własnych potrzeb. Ofiara ma w takiej sytuacji rezygnować z siebie i skupiać się na sprawcy.
Osoby stosujące przemoc słowną i psychiczną manipulują poczuciem winy ofiary. Sprawca wmawia poszkodowanemu, że sam jest sobie winien i że się myli. Nie pozwala na wyrażanie swoich uczuć i swoich potrzeb. Gniew lub inne agresywne zachowania mogą spadać na ofiarę bez powodu, w nieprzewidzianych sytuacjach.
Dzieci i dorośli, którzy doświadczają przemocy, są poniżani przez sprawcę, który chce czuć się lepszy. Dotyczy to np. publicznego wyśmiewania, przezywania, wymyślania poniżających imion. Sam sprawca czuje się nieomylny i nietykalny, a każde zwrócenie uwagi traktuje jako atak na siebie.
W przypadku związku dwojga dorosłych partnerów rozwiązania są łatwiejsze, np. terapia lub po prostu rozstanie. Dziecko doświadczające przemocy ze strony rodziców lub prawnych opiekunów jest uwikłane w trudniejszą sytuację.
Warto przemóc się i porozmawiać o problemach z zaufanym dorosłym lub anonimowo na infoliniach pomocowych, które nieodpłatnie świadczą pomoc psychologiczną i mogą pokierować do odpowiedniej placówki.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl