Trwa ładowanie...

Szczegół zdradza wysoką inteligencję. Psycholog potwierdza

Avatar placeholder
17.06.2024 18:18
Oczy mogą również ujawnić coś nieoczekiwanego, a mianowicie poziom inteligencji
Oczy mogą również ujawnić coś nieoczekiwanego, a mianowicie poziom inteligencji (Getty Images)

Można się wiele dowiedzieć o inne osobie, patrząc jej w oczy. Gracze pokerowi noszą okulary, by przeciwnicy nie mogli odczytać, czy mają dobre karty. Ponadto badanie wykazały, że dłuższy kontakt wzrokowy może tworzyć głębokie poczucie intymności.

spis treści

1. Źrenica zmienia się nie tylko pod wpływem światła

Jednak, jak informuje czasopismo "Discover", oczy danej osoby mogą również ujawnić coś nieoczekiwanego, a mianowicie poziom inteligencji.

W nowym badaniu psycholog Jason S. Tsukahara i jego zespół badawczy stwierdzili dodatnią korelację pomiędzy wielkością źrenicy i zdolnościami poznawczymi.

Wielkość źrenicy naturalnie zmienia się wraz z wahaniami poziomu oświetlenia - rozszerza się w pomieszczeniach ciemnych, a zwęża w jasnych. Ale co średnica źrenicy może mieć wspólnego z IQ? Okazuje się, że zmiany jej wielkości zależą od różnych czynników, które nie muszą być związane z natężeniem światła.

Zobacz film: "By szczyty zdobywać"
Źrenice mogą pokazać, jak inteligentny jest nasz rozmówca
Źrenice mogą pokazać, jak inteligentny jest nasz rozmówca (123RF)

"Począwszy od 1960 roku stało się jasne dla psychologów, że wielkość źrenicy jest związana z czymś więcej niż tylko ilością światła wpadającą do oczu. Odzwierciedla ona także wewnętrzne procesy psychiczne. Na przykład w prostym zadaniu zapamiętywania rozmiar źrenicy odpowiada obciążeniu pamięci - zwiększa się z każdą nową pozycją, która została zapamiętana i którą przywołujemy z pamięci” - podają badacze.

Czy może to oznaczać, że ludzie z większymi źrenicami mają bardziej aktywny mózg? Jest to oczywiście możliwe, ale każdy poważny naukowiec powie, że istnienie zależności niekoniecznie równa się związkowi przyczynowo-skutkowemu. Psychologowie sugerują inną możliwość, a mianowicie, że zarówno inteligencja, jak i wielkość źrenicy mogą być warunkowane innym, wspólnym czynnikiem.

Zobacz także

2. Oczy zwierciadłem inteligencji

"Badania neurobiologiczne wykazały bliski związek między rozmiarem źrenicy i aktywnością miejsca sinawego w mózgu (odpowiada m.in. za pobudzanie tego organu i produkcję noradrenaliny).

Noradrenalina (inna jej nazwa to norepinefryna) moduluje przyrost neuronów docelowych i jest bardziej czuła na sygnały przychodzące, zarówno pobudzające, jak i hamujące. Modulacja przyrostu neuronów ma wpływ na wytrzymałość połączeń funkcjonalnych w mózgu” - piszą naukowcy.

Innymi słowy, możliwe jest, że kluczowym czynnikiem w całym procesie jest wyższa pobudliwość noradrenaliny. W takim przypadku ludzie inteligentniejsi powinni być wrażliwsi na sygnały pobudzające i hamujące w układzie nerwowym. Jeśli wyższy poziom norepinefryny współwystępuje z większym rozmiarem źrenicy, powiązanie ma sens.

Oczywiście badania będą musiały zostać rozszerzone, aby upewnić się, czy związek w rzeczywistości istnieje. Należy również zauważyć, że istnieje więcej czynników wpływających na IQ niż tylko wielkość źrenicy lub aktywność noradrenaliny, więc trudno uwzględnić wszystkie z nich w analizie. Mimo to, jest to ciekawa wariacja na temat dobrze znanego stwierdzenia, że oczy są zwierciadłem duszy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze