Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Awans - pracownik, pracodawca

Avatar placeholder
Beata Kłoczko 20.06.2024 13:20
Awansowanie pracownika nie jest też łatwym zadaniem dla pracodawcy. Zanim podejmie on decyzję o tym, kogo wyróżnić, musi rozważyć wszystkie za i przeciw.
Awansowanie pracownika nie jest też łatwym zadaniem dla pracodawcy. Zanim podejmie on decyzję o tym, kogo wyróżnić, musi rozważyć wszystkie za i przeciw. (Adobe Stock)

Awans to marzenie każdego pracownika. Pozwala on zdobyć większe pieniądze, prestiż i możliwości. Jednak prowadzi do niego długa droga. Liczą się nasze zaangażowanie, jakość wykonywanej pracy oraz dobra wola szefa. Żeby zasłużyć na awans, musimy zadbać o szczegóły. Zaczynając od porządku na biurku i dbania o stosowny ubiór, a kończąc na rozmowie z szefem. Czasami wystarczy przypomnieć o swoich zasługach. Jeżeli jesteśmy pewni, że awans się nam należy, musimy o niego zawalczyć.

spis treści

1. Awans - pracownik

Awans zawodowy jest wyróżnieniem i nagrodą. Żebyś mógł go dostać, pracodawca musi widzieć, że jesteś rzetelnym i uczciwym pracownikiem. Intensywna praca, zaangażowanie i nadgodziny to droga do sukcesu. Z drugiej strony, popadanie w pracoholizm może ją przekreślić. W pracy, tak jak w każdym innym zajęciu, należy znaleźć złoty środek. Każdy szef, rozważając, komu przyznać awans, zacznie od oceny jakości pracy. Dlatego warto zadbać o to, by była ona jak najwyższa.

W życiu niestety nie sprawdzają się filmowe scenariusze. Dlatego nie licz na to, że szef wezwie cię na rozmowę, w czasie której zaproponuje ci podwyżkę i awans. O to zadbaj samodzielnie. Poproś o chwilę rozmowy i na osobności wyjaśnij swoje oczekiwania. Podczas rozmowy wspomnij o swoich zaletach, o tym, co zrobiłeś dla firmy i ile firma może jeszcze zyskać. Nie koncentruj się na swoich cechach. Raczej podkreśl twój wkład w rozwój firmy. Uważaj na pytania dotyczące podwyżki. Są one kłopotliwe i niezręczne. Lepiej zrób delikatny unik.

Zobacz film: "Seks za awans"

Daj się poznać w pracy jako osoba kompetentna i niosąca pomoc. Jeżeli masz już jakieś doświadczenie, a twoi koledzy dopiero zaczynają i mają wiele pytań, pomóż im. Pracodawca rozważając awans z pewnością zauważy, że dzięki tobie nie ma wszystkiego na głowie. Pomagając innym, pokazujesz swoje zdolności przywódcze. Żeby zdobyć awans, musisz pokazać, że na niego zasługujesz.

2. Awans - pracodawca

Awansowanie pracownika nie jest też łatwym zadaniem dla pracodawcy. Zanim podejmie on decyzję o tym, kogo wyróżnić, musi rozważyć wszystkie za i przeciw. Nie jest tajemnicą, że nasza samoocena wpływa na to, jak nas oceniają inni. Jeżeli więc sami nie poznamy naszej wartości, nie dziwmy się, że szef jej nie zauważył.

Pewność siebie, przebojowość i odpowiednia motywacja pozwalają kroczyć drogą sukcesów. Kiedy więc na nasze sugestie awansowania szef wybuchnie śmiechem, nie zrażajmy się. Jeżeli nie teraz, to później pracodawca pozna, ile jesteśmy warci.

Żeby zdobyć awans, musisz zadbać o całą otoczkę. Dlatego zwracaj uwagę na strój, który nakładasz do pracy i makijaż. Wysławiaj się poprawnie, dbaj nawet o najmniejsze obowiązki (choćby odpisywanie na e-maile) oraz o porządek na biurku. To odzwierciedli twoje zorganizowanie, a także sprawi, że będziesz odbierany jako osoba godna zaufania.

Trzeba mieć także świadomość, że kariera to nie tylko sekwencja awansów i pięcie się po szczeblach w hierarchii pracowniczej, ale także możliwość samorealizacji, rozwój kompetencji, większa identyfikacja z rolą zawodową oraz poszerzanie wiedzy eksperckiej w wąskiej dyscyplinie, w której specjalizuje się pracownik.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze