Trwa ładowanie...

Inteligencja społeczna - przejawy i rozwój

Avatar placeholder
27.06.2024 13:24
Inteligencja społeczna manifestuje się przede wszystkim w jakości relacji międzyludzkich i zdolnościach rozumienia oraz kierowania innymi.
Inteligencja społeczna manifestuje się przede wszystkim w jakości relacji międzyludzkich i zdolnościach rozumienia oraz kierowania innymi. (Adobe Stock)

Inteligencję społeczną można rozbić na dwa podtypy – inteligencję interpersonalną i inteligencję intrapersonalną. Inteligencja interpersonalna to zdolność do rozumienia zamiarów, emocji, motywów i działań innych ludzi oraz umiejętność skutecznej współpracy. Inteligencja intrapersonalna to zdolność do poznawania samego siebie, rozwoju poczucia tożsamości i regulowania własnego życia. Termin „inteligencja społeczna” wprowadził do słownika w 1920 roku amerykański psycholog] Edward Thorndike, ale większość kojarzy to pojęcie z osobą Daniela Golemana – autora książki pt. „Inteligencja społeczna”. Jak objawia się inteligencja społeczna?

spis treści

1. Przejawy inteligencji społecznej

Inteligencja społeczna manifestuje się przede wszystkim w jakości relacji międzyludzkich i zdolnościach rozumienia oraz kierowania innymi. Bardzo ściśle wiąże się z inteligencją emocjonalną, czyli umiejętnościami społecznymi, zdolnością do samokontroli, autokreacji i wglądu w siebie, w swoje myśli, uczucia, przeżycia, emocje.

Inteligencja społeczna to nie tylko zdolność dobrego wyboru zachowania spośród całego repertuaru różnych reakcji, ale też umiejętność komunikacji werbalnej i niewerbalnej, dyskusji, negocjacji, polemiki, kontroli negatywnych emocji, asertywności, empatii, współpracy, autoprezentacji, porozumiewania się, radzenia sobie ze stresem czy rozwiązywania problemów.

Osoby o wysokiej inteligencji społecznej zajmują zazwyczaj wysokie stanowiska kierownicze, sprawdzają się w roli polityków, menedżerów, specjalistów od PR, handlowców, doradców czy nauczycieli.

Zobacz film: "By szczyty zdobywać"

Osoby obdarzone inteligencją społeczną odnoszą wiele sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym. Jak objawia się inteligencja intra- i interpersonalna?

  • Człowiek z inteligencją społeczną ma wielu przyjaciół i znajomych.
  • Łatwo nawiązuje i podtrzymuje kontakty międzyludzkie.
  • Potrafi świetnie dogadywać się z różnymi ludźmi o odmiennych poglądach i perspektywie patrzenia na świat.
  • Trafnie odczytuje nastrój innych osób.
  • Potrafi wychwycić zmiany samopoczucia, motywacji, intencji i zachowań ludzi.
  • Jest aktywnym słuchaczem.
  • Bezbłędnie interpretuje sytuacje towarzyskie.
  • Umie improwizować i znaleźć się w każdej sytuacji.
  • Jasno i klarownie prezentuje swoje poglądy i potrzeby.
  • Potrafi przyjąć krytykę i zastosować się do udzielonych mu wskazówek postępowania.
  • Umie przyjąć perspektywę patrzenia innych ludzi.
  • Chętnie pracuje w grupie.
  • Sprawnie komunikuje się werbalnie i za pomocą mowy ciała.
  • Potrafi wywierać wpływ na innych, czasem też manipulować innymi.

2. Rozwój inteligencji społecznej

Inteligencja społeczna zawiera w sobie przejawy innych rodzajów inteligencji. Jej rdzeń stanowi empatia, świadomość różnic indywidualnych między ludźmi i zdolność wczuwania się w stany innych. Osoby o wybitnie rozwiniętej inteligencji społecznej wykazują bardzo różne zdolności i angażują się w różne aktywności w życiu. Uczą się przede wszystkim poprzez kontakty z ludźmi, dlatego najlepsze efekty przynosi praca zespołowa, możliwość kontaktów społecznych, praca w parach, zabawa w większym gronie.

Osoby inteligentne społecznie wolą współpracować niż pracować indywidualnie. Rozwijają się dzięki dyskusji, rozmowie, konfrontacji swoich myśli z myślami innych. Jak można stymulować rozwój inteligencji interpersonalnej? Poprzez odgrywanie scenek, udział w przedstawieniach, konieczność wcielania się w różne postacie, wolontariat, zaangażowanie w prace społeczne, koła zainteresowań, organizacje szkolne czy powierzanie określonych funkcji.

Ludzie z wysokim poziomem inteligencji społecznej są komunikatywni, ekstrawertywni, otwarci na innych, asertywni, empatyczni, wykazują zdolności przywódcze, umiejętności mediacji, mają łatwość nawiązywania kontaktów społecznych, potrafią pracować w zespole i odczytywać poglądy oraz rozpoznawać emocje innych. Umieją stworzyć pozytywną atmosferę i zintegrować własne interesy z interesami innych ludzi.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze